Една от най-големите ми мечти беше да посетя Ангкор Ват. Цялата архитектура и атмосфера винаги ми се е струвала много загадъчна. Израснала съм с филми като Индиана Джоунс и Лара Крофт и посещението на подобно място ми се струваше много приключенско и вълнуващо.
Дори не знам как да опиша изживяването и цялата емоция, която изпитах при посещението на Ангкор Ват. Толкова бленувано пътешествие и такъв страх от това, да не бъда разочарована. Понякога, когато сме си представяли дадено пътуване и място за посещение, толкова дълго и мечтано, рискът да не отговори на очакванията ни е огромен. Но това място е велико. Едно от най-красивите, на които съм била и ще остане в съзнанието ми. Това е изживяване веднъж в живота и е място, което трябва да се посети. Не може да се опише, трудно е да пресъздам с думи величието, което представлява.
Видеото от приключението в Ангкор Ват, можете да видите тук
Човекът и природата
Толкова е странно чувството да обикаляш из храмове, построени преди векове от човека, и да виждаш как природата ги е погълнала. Някак си започваш да се замисляш какво оставяме зад себе си и колко временно е всичко, което правим. Цялата зеленина обгърнала камъните, корените на дърветата, които си намират от къде да минат и как да пробият тези големи постройки, те оставя без думи. Просто стоиш и съзерцаваш и размишляваш. Преходността на човека и безкрайността и силата на природата.
Ангор Ват – история
Това е най-големият религиозен храм в Света, който съчетава перфектно симетрията и символиката. Разположен е на 400 акра и е наистина огромен комплекс. Построен е през 12-ти век от Суряварман втори. Бил е предвиден като гробница, в която да бъдат положени останките му, след като почине. Но така и не е погребан там, защото умира по време на битка, опитвайки се да завладее Виетнам. Няма точна информация, но се смята, че строителството му е продължило около 30 години. Символиката тук е навсякъде. Централната кула на храма симлволизира планината Меру, а по-малките кули изобразяват върховете на планината. Според индусите там живеят боговете. За построяването на храма са били нужни около 300 Хил.човека и 6000 слона.
Къде да отседнем?
За да посетите Ангкор Ват, трябва да отседнете в град Сием Реап. Там има наистина огромен избор от хотели. Препоръчвам хотел Leader Angkor Boutique. Ние бяхме отседнали там за 4 дни и останахме доволни.
Как да стигнем до Ангкор Ват?
Има няколко начина, с които може да се стигне от Сием Реап до Ангкор Ват. Най-популярният е тук-тук. Навсякъде е пълно с тях и можете да се разберете с някой случаен или да си поръчате от хотела. Аз се бях поровила из форуми и сайтове и останах много доволна от нашият водач. Не знам името му, но беше много любезен. Първият ден не успя да ни закара той, защото имаше ангажимент, но брат му дойде и останахме изключително доволни и от него. Ако имате нужда, мога да ви дам номера му.
Имаше и доста хора с колелета, но разстоянията не са малки. Ако сте ентусиасти да разгледате храмовете по този начин, също е вариант. Имайте предвид, че жегите са убийствени и трябва да се заредите с вода. Има места, от които може да си купите вода и храна, както и сувенири.
Колко време е нужно да се разгледа комплекса?
Както споменах, комплексът е огромен и има стотици храмове. Има различни пасове. Може да си купите за 1 ден, 3 дни или 1 седмица. Оптималният вариант според мен е да си отделите два дни за разглеждане, но отново трябва да купите пас за три дни. Дори аз, която бях мечтала да посетя мястото, в края на втория ден вече ми дойде малко в повече разглеждането на храмове. Красиви са, атмосферата е прекрасна, потапяте се в историята и в културата на кхмерите, но цялата информация и нещата които виждате в даден момент пренасищат съзнанието ви.
От къде да закупим билети?
Най-добрият начин е да ги закупите онлайн. А това е официалният сайт, от който да го направите.
Цените са следните:
- 1 ден – 37$
- 3 дни – 62$
- 7 дни – 72$
Дори да посетите храмовете само за 1 ден, ще видите достатъчно и ще останете доволни. Заслужава си и ще разгледате основните места.
Маршрутите
Най-популярните маршрути са малък кръг и голям кръг. Може да изберете да посетите малък кръг и да посрещнете изгрева и голям кръг и да посрещнете залеза. Ние посетихме Камбоджа в началото на април и беше 40 градуса, дори и повече. Мислихме да направим големия кръг със залез, но трябваше да разглеждаме храмовете в най-голямата жега следобед и в крайна сметка променихме плана на малък кръг и изгрев и големият кръг отново сутринта, без залез.
За да посрещнем изгрева, гидът дойде да ни вземе от хотела в 04:50. Обиколката на малкият кръг приключи около 13ч. Като цяло вие определяте колко време да стоите по храмовете и да обикаляте. Шофьорът ви оставя пред храма, казва къде ще ви чака и ви оставя да си разглеждате колкото искате. Това беше много добре, защото не бяхме притиснати с време.
Цената, която ни взе тук тук за два дни за двама човека беше 40$. В тази цена влизаше и студена вода, която постоянно ни даваха, защото в противен случай нямаше да оцелеем.
Трик, да се избегнат големите тълпи
Тук тук, което избрахме ни предложи да направи маршрутът на обратно – по този начин избегнахме тълпите от туристи и на първите храмове бяхме буквално само ние, което беше супер. Тук ежедневно има хиляди туристи. Един от най-претъпканите храмове е естествено този, в който е сниман Томб Райдър.
Храмовете
Всеки един от храмовете си има своята специфичност и интересни детайли.
На единият видяхме изрисувано животно, което много наподобява динозавър. Не се знае от къде идва това изображение и защо са го направили. Дали през 12-ти век не е имало останало животно, което да е с произход от динозаври до ден днешен не могат да разгадаят.
Някои от храмовете са много разрушени, почти изравнени със земята. Преди няколко години Индия започва възстановяване на храмовете, заедно с камбоджански фондации. Много от тях вече са възстановени и им е върнато предишното величие.
Пътуване до Камбоджа се съчетава идеално със Виетнам. А какво да посетите, вижте тук.
Здравейте Соня,
Благодаря за полезните и интересни статии за пътуванията Ви!
Бих искала да Ви помоля да ми дадете телефонния номер на водача в Сием Реап , тъй като ще пътувам скоро за Виетнам и Камбоджа.
Очаквам с нетърпение да Ви прочета отново 🙂
Силвия
Здравейте, Соня,
Аз също ще помоля за тел номер на водача за Анкор Ват. И специално за Камбоджа имате ли още пътеписи.
Благодаря предварително.
Поздрави, Петя
Здравейте,
бих искала номера на водача, моля…
Здравейте, изпратих ви го на имейла 🙂
Здравейте! Ще пътувам организирано с група до Тайланд, Виетнам и Камбоджа. Въпреки това бих искала да помоля за тел.номер на водача! Благодаря предварително!
Здравейте, може да ми пишете в социалните мрежи и ще ви го изпратя там
Здравейте,
Моля за номера на водачa,скоро ще бъда в Сием Рийп.
Благодаря!
Здравейте – 085593898215 🙂